علائم کمبود ویتامین آ در بدن را بشناسید!

ali varzdar 1401/07/20
ویتامین آ, ویتامین A

پایه و اساس فعالیت بدن انسان وابسته به وجود میزان کافی از ویتامین ها میباشد. هر یک از ویتامین های موجود در طبیعت خواص منحصر به فرد خود را دارا بوده و بدن انسان نیز برای ادامه فعالیت خود نیازمند وجود همه ویتامین ها به میزان کافی است. دانستن اطلاعات کافی از نحوه و میزان مصرف هر یک از ویتامین ها امری ضروری بوده و در صورت استفاده خودسرانه از ویتامین ها، نه تنها خواص مفیدی در پی نداشته، بلکه میتواند ضرر های جبران ناپذیری برای بدن به همراه داشته باشد. ویتامین ها به دو دسته محلول در چربی و محلول در آب تقسیم میشوند. یکی از مهم ترین ویتامین ها، ویتامین آ می باشد. با ما همراه باشید تا توضیحات لازم را در این خصوص خدمت شما عرض کنیم.

ویتامین های محلول در چربی

ویتامین های محلول چربی همانطور که از نام آنها پیداست، درون چربی حل شده و در کبد ذخیره سازی میشوند. این دسته از ویتامین ها ممکن است تا ماه ها در بدن ذخیره شوند. از آنجایی که محل ذخیره سازی این ویتامین ها درون کبد میباشد، در صورت استفاده بیش از اندازه می تواند فرد را دچار مسمومیت کند. بنابراین باید در مصرف این دسته از ویتامین ها احتیاط کرد. ویتامین های محلول در چربی شامل K، A، D و E میباشد.

ویتامین آ سلام دارو

ویتامین A

ویتامین A جزو پر خاصیت ترین ویتامین ها و صد البته خطرناک ترین آن ها میباشد. از مهمترین خواص ویتامین A میتوان به بهبود عملکرد سیستم بینایی و تقویت آن اشاره کرد. مصرف مناسب و به اندازه این ویتامین سلامت چشمان را به خوبی تضمین مینماید. از دیگر خواص این ویتامین میتوان به بهبود رشد سلولی در افراد به خصوص جنین، خاصیت آنتی اکسیدانی و مقابله با سلول های سرطانی، جلوگیری از پیری زودرس پوستی و تقویت سیستم ایمنی اشاره کرد.

در ابتدا اشاره ای کردیم به این موضوع که این ویتامین جزو خطرناک ترین ویتامین ها میباشد. بله درست خواندید! ویتامین آ در عین حال که خواص بسیار زیادی دارد، اگر به طور خودسرانه و بیش از اندازه مصرف گردد، صدمات جدی به بدن خواهد رساند. بانوان باردار اگر این ویتامین را بیش از اندازه مصرف کنند جنین آن ها دچار نقص میشود. همچنین در افراد بزرگسال مسمومیت های شدید ایجاد میکند. از مهمترین عوارض مصرف بیش از حد ویتامین A میتوان به حالت تهوع و استفراغ، درد مفصلی، خشکی پوست، مشکلات کبدی و… اشاره کرد. از آنجایی که باید در مصرف این ویتامین احتیاط کرد، میبایست پزشک و یا داروساز میزان مصرف ویتامین آ را برای هر فرد مشخص نماید.

نشانه های کمبود ویتامین آ در بدن

کمبود ویتامین A در بدن در برخی موارد سبب بروز مشکلات خفیف و در برخی موارد سبب بروز مشکلات حاد تر می شود. به عبارتی دیگر، با کمبود ویتامین آ در بدن شاهد احساس خستگی و ضعف خواهید بود. این احساس زمانی به وجود می آید که فرد بدون اینکه کار خاصی انجام دهد، احساس خستگی خواهد داشت. البته این نشانه تنها از اولین علائم کمبود ویتامین آ در بدن می باشد.

کمبود ویتامین آ به شکل جدی تر بر روی بینایی و سلامتی چشم ها آثار منفی بسیاری خواهد گذاشت. طبق گفته پزشکان، کمبود شدید این ویتامین در بدن موجب بروز شب کوری و آسیب های مربوط به چشم ها خواهد شد. مشکلاتی مانند خشکی قرنیه، زخم آن و در نهایت سوراخ شدن قرنیه از جمله عوارض کمبود این ویتامین بر روی چشم های شما خواهد داشت.

باید توجه داشت که موارد کمبود ویتامین آ در بدن به گزینه های بالا محدود نخواهد شد. با کمبود این ویتامین خطر ابتلا به ناباروری در افراد افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین با توجه به نقشی که ویتامین A بر روی رشد استخوان های کودک شما ایفا خواهد کرد، کمبود این ویتامین موجب می شود که در رشد استخوان های کودک شما تاخیر ایجاد شود. بنابراین اگر می خواهید در رشد و تکامل کودک شما وقفه ای ایجاد نشود، با مصرف ویتامین آ می توانید زمینه رشد بهتر وی را فراهم کنید.

ویتامین

چه عواملی موجب کمبود ویتامین آ در بدن می شوند؟

دلایل مختلفی موجب کمبود ویتامین آ در بدن شما خواهند شد. در برخی مواد غذایی ویتامین آ یافت می شود با این حال باید این نته را هم بدانید که این مقدار برای تامین نیاز بدن شما به ویتامین آ کافی نیست. زیرا معمولا در هنگام مصرف مواد غذایی به ویتامین های موجود در آنها توجهی نمی شود و به همین دلیل بدن شما با کمبود این ویتامین مواجه خواهد شد.

برای تامین ویتامین A در بدن می توانید از کپسول ویتامین آ یوروویتال استفاده کنید که حاوی 800 واحد از این ویتامین است. همچنین پیشنهاد می کنیم از دسته بندی ویتامین آ هم بازدید نمایید تا با محصولات مورد نیاز خود بهتر آشنا شوید.

عامل دیگری که موجب کمبود ویتامین آ در بدن شما می شود، ابتلا به برخی بیماری خاص است. بیماری هایی نظیر سلیاک و کرون از آن دسته مشکلاتی هستند که مانع از جذب ویتامین A در بدن شما می شوند. بنابراین حتی اگر شما مقدار قابل توجهی از ویتامین آ را مصرف کنید اما اگر به این بیماری ها مبتلا باشید، باز هم ممکن است به مشکلات ناشی از کمبود این ویتامین در بدن روبرو شوید.

سیروز کبدی هم از دیگر مشکلاتی است که مانع جذب این ویتامین در بدن می شود. به همین دلیل در برخی موراد دلیل کمبود ویتامین مذکور در بدن شما ناشی از مشکلات کبدی است.

ویتامین A

مقدار مناسب مصرف ویتامین آ

تا اینجا متوجه شدیم که ویتامین آ در بدن چه نقش های مهمی دارد و همچنین مصرف بیش از حد این ویتامین برای بدن عوارض بسیاری دارد. مقدار مناسب مصرف این ویتامین برای مردان روزانه 1000 میکروگرم و برای بانوان 800 میکروگرم است. بهتر است که این میزان ویتامین آ را در بدن تامین کنید تا با آسیب های ناشی از کمبود این ویتامین مواجه نشوید.

قابل توجه است که در برخی از مولتی ویتامین ها، ویتامین آ نیز گنجانده شده است. اگر مولتی ویتامین مصرف می کنید، بهتر است که به ترکیبات آن توجه داشته باشید. زیرا ممکن است با مصرف یک مولتی ویتامین مرغوب، مقدار مناسبی از ویتامین فوق را دریافت کنید و دیگر نیازی به مصرف ویتامین A به صورت جداگانه نداشته باشید. سلام دارو محصولات حاوی این ویتامین را در اختیار شما در اخیتار شما قرار خواهد داد.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.